W jaki sposób dowiemy się, która odmiana rzepaku jest najlepsza?

2020-05-08

Zanim ostatecznie postanowimy, która odmiana okaże się tą najlepszą pod uprawę, warto wcześniej dowiedzieć się jeszcze, jak prezentują się oferty firm handlowo-nasiennych, ale też pozostałych dystrybutorów nasion. Wszystko zorientowane jest na to, aby udało się wybrać tą najlepszą odmianę, adekwatna do panujących w naszym gospodarstwie warunków. Wybór może być znacznie ułatwiony, jeśli skorzystamy z wyników badań, które realizuje się w ramach porejestrowych doświadczeń odmianowych rzepaku zimowego.


Typową klasyfikację możemy znaleźć w internecie, kiedy do wyszukiwarki wprowadzimy daną frazę, a chociażby - rzepak odmiany https://ampol-merol.pl/kategorie/6/rzepak. Fakty są takie, że kompletną podstawą w wyborze odmiany jest to, jaką wysokość mogą osiągnąć plony nasion, co z kolei zależy zazwyczaj od uwarunkowań genetycznych, jednak wiele zależy także od siedliska, a w szczególności od gleby, czynników agrotechnicznych, lub też warunków pogodowych, w jakich się znajdują. W związku z tym, dość często pojawia się duża zmienność plonowania rzepaku w latach, ale też w konkretnych rejonach państwa. Dlatego właśnie, w wyborze danej odmiany, warto przyjrzeć się także temu, czy będzie ona stabilnie plonować.


Wiele może zależeć również od zimotrwałości, ale też osypywania się nasion. W kwestii wysokiej zimotrwałości, jest on uwarunkowana od stabilności plonowania. Tym samym, nie mniej ważna jest też odporność gleby na choroby, wyleganie, czy też osypywanie nasion, ale również wysoka tolerancja, na często zmieniające się warunki pogodowe. Kiedy mamy jakiekolwiek problemy podczas wyboru, najlepiej zapytać ekspertów.