Wzierniki ginekologiczne - w jakim celu są stosowane?

2020-07-21

Jak wygląda badanie, w którym używane są wzierniki ginekologiczne?

Urządzenie to jest popularnie używane w gabinetach ginekologicznych. Stosowanie go powinno być bezbolesne. Jeśli odczuwasz jest jakikolwiek ból należy zgłosić do od razu do lekarza. Może to oznaczać stan zapalny bądź inny stan chorobowy.


Rozmiary i rodzaje wzierników ginekologicznych

Nie musisz obawiać się, że wziernik będzie za duży lub za mały. Istnieje wiele rozmiarów urządzenia od XXS po L. Lekarz dobiera go pod względem wieku, masy ciała pacjentki czy chociażby występowania błony dziewiczej. Obecnie w gabinetach ginekologicznych częściej można spotkać wzierniki ginekologiczne https://lines.com.pl/produkt/wziernik-ginekologiczny-z-centralnym-zamkiem/ jednorazowe, wyrzucane od razu po badaniu. Mają one przezroczystą barwę. W niektórych gabinetach dalej stosuje się urządzenia wielorazowe, one są najczęściej metalowe.


Użycie wziernika ginekologicznego w badaniu

Kiedy pacjentka siedzi już na fotelu, lekarz zaczyna od rozchylenia warg sromowych. Następnie palcem bada położenie szyjki macicy, często dopiero w tym momencie decyduje o rozmiarze wziernika ginekologicznego. Delikatnie wkłada urządzenie do pochwy. W tym momencie lekarz ma możliwość pobrania wymazu czy materiału do cytologii. To tyle. Wziernik usuwany jest delikatnie z pochwy.


Badania z użyciem wziernika ginekologicznego nie są bolące. Nie powinny takie być. Jeśli jest inaczej zgłoś to od razu lekarzowi. Rozmiar narzędzia dobierany jest indywidualnie do pacjentki, tak aby nie sprawiał żadnego problemu. Jest to regularne badanie, którego nie musisz się obawiać.